Jak pomalować mały pokój?

Jak pomalować mały pokój?

5 (100%) 2 votes

Właściciele małych pokoi często mają problem z odpowiednią aranżacją wnętrza. Jednak są na to sposoby. Nawet w mniejszych pomieszczeniach można stworzyć niesamowity klimat. Wystarczy tylko stosować się do kilku podstawowych zasad.

Wciskanie do małych wnętrz dużych mebli, to jeden z podstawowych błędów. Kolejny to nieumiejętne dobranie koloru farby i malowanie niewłaściwych ścian. Poniżej kilka praktyczny rad, które warto zastosować.

5 zasad malowania małego pokoju

  1. Jasna farba rozjaśnia pokój, a tym samym go powiększa. Zdecydowanie dobrym wyborem są odcienie pastelowe.
  2. Ciepłe odcienie, np. beże przyciągają wzrok, natomiast zimne, np. szarości wręcz przeciwnie. Dlatego pokoje o chłodnej kolorystyce będą wydawały się na większe niż te o ciepłych barwach.
  3. Małe wnętrza lubią umiar, zbyt duża ilość dodatków, dekoracji i kolorów z pewnością je przytłoczy.
  4. Zrezygnuj z matowych farb, najlepsze będą takie z połyskiem, gdyż doskonale odbijają światło.
  5. Umieszczanie luster w małych pomieszczeniach to jedna z najbardziej znanych zasad. Lustra doskonale nadają się do powiększenia pokoju, dają złudzenie przestrzeni i głębi.

Pokój może być tak naprawdę duży jednak fakt, że jest wąski skutecznie zaburzy jego wygląd, ale i na to są sposoby:

  • Pokoje tzw. tramwaje, najlepiej malować na 2 kolory.
  • Najprostszym rozwiązaniem jest pomalowanie najmniejszej ściany na ciemniejszy odcień. Dodatkowo można też pomalować sufit na ciemniejszy kolor. Dzięki temu pokój będzie wydawał się krótszy. Jednak tę zasadę należy stosować tylko w przypadku długich pokoi.
  • Inny sposób to pomalowanie krótkiej ściany w poziome paski. Paski poziome, to również pożądany element na podłodze. Wizualnie paski będą jakby rozpychały ściany.
  • Dobrym sposobem jest też namalowanie na krótkiej ścianie grubej i barwnej ramki.

Jakie rozwiązania zastosowaliście w swoich domach? Czy Wasze małe pokoje wydają się teraz większe? Co jeszcze można zrobić, by małe wnętrze nabrało rozmiarów?

5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *