Czy można wyrzucić farbę?

Czy można wyrzucić farbę?

5 (100%) 2 votes

Współczesne dobra tworzone są po to by służyć człowiekowi. Jednak tak naprawdę służą one tylko wówczas, gdy są właściwie wykorzystywane na każdym etapie istnienia, od początku do końca.

A co jeśli człowiek przymknie oko na prawidłowe składowanie odpadów? Wykorzysta tyle ile potrzebuje farby do malowania i “rzuci ją gdziekolwiek”? Zaszkodzi i sobie i swojej rodzinie i środowisku. Trując środowisku, truje się bowiem planetę, która jest podstawą ludzkiego istnienia. Niszcząc środowisko roślin i zwierząt, wpływa się na ludzki los.

Dlaczego sposób wyrzucania farb przemysłowych jest tak ważny?

Odpowiedź jest prosta farby przemysłowe są toksyczne. Zawierają związki chemiczne, które są trujące. Niby oczywiste, a jednak ciągle trzeba przypominać o prawidłowym i racjonalnym zarządzaniu odpadami. I dotyczy to zarówno firm, jak i osób prywatnych. Oczywiście toksyczne odpady przemysłowe, na większą skalę mogą szybciej i znacznie zniszczyć środowisko, jednak to samo dotyczy pojedynczych przypadków niewłaściwego wyrzucania śmieci.

Różnego rodzaju farby przemysłowe, rozpuszczalniki, a nawet narzędzia używane przy malowaniu, np. pędzle, stanowią zagrożenie. Należy zawsze zapoznać się z opisem na etykiecie, gdyż znajdują się tam konkretne wskazówki, dla konkretnego produktu. Trzeba pamiętać również o tym, że farby poza tym, że są trujące, to są łatwopalne.

Co zrobić z niewykorzystaną farbą przemysłową?

Farby przemysłowe należy prawidłowo utylizować.

Farby nie wolno wylewać do zlewu!

Farby nie wolno wyrzucać ze “zwykłymi śmieciami”.

Z pomocą przychodzi Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – właśnie w tym miejscu powinny znaleźć się odpady związane z rożnego rodzaju farbami. Znajdź najbliższy punkt w Twojej okolicy.

Trzeba pamiętać też o tym, że nawet jeśli wykorzystałeś całą farbę z opakowania, to i tak jej resztki pozostają na ściankach, tego typu opakowanie również należy utylizować i wyrzucać, jako produkt niebezpieczny.

5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *